ایران و انرژی هسته ای

  • ایران و انرژی هسته ای
معرفی اجمالی :
کتاب ایران و انرژی هسته ای ؛ نویسندگان : عبدالمجید اشکوری - محمدعلی روزبهانی ؛ مشخصات نشر : قم: مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما به زبان فارسی در مورد انرژی هسته ای در جهان و تاریخچه آن در ایران می باشد .
ساختار :
کتاب در یک جلد تنظیم شده و مشتمل بر یک دیباچه به عنوان توضیح کتاب و یک پیشگفتار که نویسنده کتاب توضیحات مختصری را بیان کرده است . و همچنین شامل شش بخش ذیل می باشد و در آخر منابع کتاب ذکر گردیده است .
فصل اول: انرژی هسته ای؛
فصل دوم: تاریخ هسته ای جهان؛
فصل سوم: ایران و انرژی هسته ای؛
فصل چهارم: آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA)؛
فصل پنجم: ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی (پیش از امضای پروتکل الحاقی)؛
فصل ششم: ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی (پس از امضای پروتکل الحاقی)؛
گزارش محتوا :
پس از طرح پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، مسائل مرتبط با سیاست های هسته ای و تعاملات جهانی تیم مذاکره کننده برای اثبات صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران و اعتمادسازی در جامعه جهانی، در صدر اخبار رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفت.
رسانه صدا و سیما نیز از ابتدای این امر، به اطلاع رسانی و ارائه تحلیل های گوناگون در این زمینه پرداخت و در این راستا از دیدگاه ها و همکاری کارشناسان و مسئولان مرتبط با موضوع بهره برد. اینک پس از گذشت حدود دو سال از آغاز مذاکرات، پرونده هسته ای ایران به نقطه عطف خویش نزدیک شده و بسیاری از مسائل مبهم و پاره ای تردیدها برطرف گردیده است.
گروه مذاکره کننده پس از دو سال مذاکرات طولانی و پیچیده، توانستند پرونده هسته ای کشور را به طور موقت از دستور کار شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی خارج کنند و بیشتر ابهام های مطرح شده از سوی آژانس را پاسخ گفته و اعتماد بیشتر کشورهای جهان مبنی بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران را که از سوی رسانه های استکباری مخدوش شده بود، بازیابند.
همچنین تمام بهانه ها از طرف های مذاکره کننده اروپایی، امریکا و آژانس بین المللی انرژی اتمی گرفته شد و پس از این، هر اقدام دیگری برای محدود کردن فعالیت های صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران، مغرضانه تلقی شده و در معادلات جهانی فاقد مشروعیت است. هدف دیگری که دنبال می شد، آزمودن دوباره اروپایی ها در پرونده هسته ای ایران بود تا مسئولان، مردم و آیندگان، کوچک ترین تردیدی در مورد تلاش کشور برای جلوگیری از تبدیل این مسئله به یک بحران و رفع مصالحه جویانه آن نداشته باشند.
اما با کمال تأسف، سه کشور مذاکره کننده اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) نشان دادند که هنوز هم نمی توانند مستقل از فشارهای امریکا عمل کرده و بدون دخالت ایالات متحده در تعاملات جهانی اثرگذار باشند. به رغم حسن نیت فراوان ایران و اقدامات گسترده و تعهدات فراتر از قوانین بین المللی از سوی مسئولان، پیشرفتی در مذاکرات به دست نیامد و طرف اروپایی به وقت کشی پرداخت و در آخرین فرصت خود که بارها از سوی ایران تمدید شده بود، حاضر به ارائه طرحی مطابق آنچه در توافق نامه پاریس متعهد شده بود، نگردید و بر توقف دائمی غنی سازی اورانیوم و چرخه سوخت در ایران تأکید ورزید.
مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما بر آن شد تا با انتشار اثری در این زمینه، اطلاعات جامع و مفیدی را به علاقه مندان ارائه دهد.
منابع مقاله :
مقدمه و متن كتاب.
وضعیت کتاب :
فهرست مطالب در ابتدای کتاب و منابع نوشته ها در پايان کتاب بيان شده است. در پایین هر صفحه پاورقى ها نیز آمده است.
ايران و انرژي هسته اي
مشخصات كتاب:
عنوان و نام پديدآور : ايران و انرژي هسته اي/عبدالمجيد اشكوري - محمدعلي روزبهاني
مشخصات نشر : قم: مركز پژوهش هاي اسلامي صدا و سيما، ۱۳۸۴
مشخصات ظاهري : ۱۵۲ص
شابك: X-020-514-964ISBN: 964-514-020-X \
وضعيت فهرست نويسي : در انتظار فهرستنويسي (اطلاعات ثبت)
شماره كتابشناسي ملي : ۳۶۶۵۳۱۱
ص: 1

عناوين اصلي كتاب شامل:
اشاره؛ فهرست مطالب؛ ديباچه؛ پيش گفتار؛ فصل اول: انرژي هسته اي؛ فصل دوم: تاريخ هسته اي جهان؛ فصل سوم: ايران و انرژي هسته اي؛ فصل چهارم: آژانس بين المللي انرژي اتمي (IAEA)؛ فصل پنجم: ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي (پيش از امضاي پروتكل الحاقي)؛ فصل ششم: ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي (پس از امضاي پروتكل الحاقي)؛ منابع
Language
Type
دیجیتالی
Type of content
Total Volume
1
Digital number
13365
National bibliography numbers
3665311
Cost View
رایگان
ISBN
964514020
Year of publication
Book Version
1